İlginizi Çekebilir
sardunyaaaa
 1. Ana Sayfa
 2. Bahçe Bitkileri
 3. Avokado Yetiştiriciliği

Avokado Yetiştiriciliği

avokadonunfaydalari

Avokado

Bu yazımızda konumuz mineral ve vitamin deposu olan harikulade bir meyve olan Avokado ve Avokado Yetiştiriciliği. Yetiştiriciliğine geçmeden önce biraz avakadonun besin değeri ve faydalarından bahsetmek istiyoruz. Daha sonrasında avakado Türkiye’de nerede yetişir, avakado nasıl yetiştirilir, avakado çekirdiği nasıl ekilir, avakado yılda kaç meyve verir, avakado çekirdeği çimlendirme nasıl yapılır ve avakado yetiştiriciliği devlet desteği gibi konulara sırasıyla değineceğiz.

Avokado Faydaları ve Besin Değeri

Enerji değeri yüksek bir meyve olan Avokado yağ ve protein açısından da oldukça zengindir. Ayrıca bol miktarda A ve E vitamininin yanında B grubu vitaminleri ve potasyum gibi mineralleri içinde barındıran besleyici bir besindir.

Vücut dokularının ve cildin yenilenmesine yardımcı olur. Yaraların iyileşmesine katkıda bulunur. İyi bir hücre koruyucu ve antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı koruyucudur. Kalp ve damar sağlığı açısından da yararlıdır.

Avakadonun Kabızlığa karşı etkili, bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri bulunmaktadır. İçerdiği doymamış yağ asitleri kanda kolesterolün yükselmesini önler dolayısıyla Kalp ve damar hastalıkları için en iyi doğal ilaçtır.

Avakado, vücutta toksik maddeleri etkisiz hale getirerek, yaşlılığa yol açan zararlı maddeleri yok eder. Dolayısıyla yaşlanma sürecini yavaşlatarak hastalıkları önlemede önemli rol oynar.

İçeriğinde bulunan protein, mineral ve vitaminler küçük çocukların ve hamile bayanların dengeli ve sağlıklı beslenmelerinde çok gerekli olan maddelerdir. Avakado, vücudun karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında düzenleyici olarak görev yapar.

Avakado tam olgunluğa toplandıktan sonra erişir. Lezzetini anlamak için olgunlaşmasını beklemek gerekmektedir. Avakadoyu hemen tüketmek üzere satın alacaksanız, yumuşak olanı seçmeniz gerekir.

Yüksek besin değeriyle bilinen avokado yeşil kabuklu, yenilen kısımları açık yeşil, iri çekirdekli bir meyvedir. Genel olarak Akdeniz iklim kuşağına dek olan bölgelerde yetişir.

Avokado Faydaları

 • Zengin vitamin ve mineraller içeriği sebebiyle yetersiz beslenenler için önemlidir.
 • A, C ve E vitamini bakımından zengindir.
 • Lutein ve Glutathion gibi antioksidanlar içerir.
 • Kalp ve damar sağlığını korur. Kalp damarlarının daralması ve tıkanmasını önleyici özelliktedir.
 • Kandaki kötü kolesterolü düşürücü tekli doymamış yağlar içerir.
 • Diğer meyvelere nazaran daha fazla protein içerir.
 • Asparagin, aspartik asit, glutamin ve glutamik asit gibi serbest aminoasitlere diğer meyvelerden daha fazla oranda sahiptir.
 • Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
 • Yangı giderici ve nemlendirici özelliğiyle avokado yağı egzema ve sedef sorunları için faydalıdır.
 • Üreme sisteminin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur.
 • Sahip olduğu doymamış yağ asitleriyle kolesterolün yükselmesini önleyici etkiye sahiptir.
 • Avokadonun yararları arasında zengin demir içeriğiyle kansızlığı önleyici etkisi de bulunur.
 • Sahip olduğu protein, vitaminler, mineraller sayesinde, küçük çocukların ve hamile kadınların sağlıklı beslenmesinde yararlıdır.
 • 100 gram avokado yaklaşık olarak 165 kaloriye sahiptir.
 • Avokadoda bulunan 14 mineral hücre yenilenmesini sağlamakta. Dolayısıyla yaşlanmaya neden olan zararlı toksinleri vücuttan atarak yaşlanmayı yavaşlatmakta ve cildi yıllara karşı korumaktadır.
 • Avokado %30 oranında barındırdığı doymamış yağ miktarı nedeniyle vücuttaki kolestrolün artmasını önler. Kalp ve damar hastalıklarında doğal bir şifa kaynağıdır. Ülser üzerinde iyileştirici etkiye sahiptir.
 • Avakadonun içinde A, B1, B2, B3, B6, C, E, K vitaminleri, fosfor, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum ve çinko gibi mineraller bulunmaktadır.
 • Aynı zamanda mutluluk hormonu olan seratoninden ötürü ruh sağlığımıza da en az beden sağlığımıza olduğu kadar faydalıdır. İçerdiği yüksek potasyum dinçlik verir ve insanı depresyona sokan uyuşukluluk ve rehaveti üzerinden atar.
 • Bağışıklık sistemimizi güçlendiren, kandaki alkalin dengesini koruyan ve kandaki kırmızı kan hücrelerini yapan avakado aynı zamanda bir demir kaynağıdır.

Avokado Nasıl Yetiştirilir

Evde ya da bahçede avokado yetiştiriciliği, sadece çekirdeği kök ve filizle bir araya getirme meselesidir. Bu yolla sadece meyve elde etmekle kalmaz, aynı anda sevimli küçük yeni ev bitkisine kavuşursunuz. Sürece nasıl başlayacağınız ise aşağıda açıklanmıştır:

Avakado Nasıl Yetiştirilir
 • Avokadonuzu bitirdikten sonra çekirdeği yıkayıp kurutun.
 • Bir kavanozu neredeyse ağzına kadar suyla doldurun.
 • Çekirdeğin geniş ucunu bulun. Bu geniş uç suya doğru bakacak kısım olmalıdır.
 • Çekirdeğin etrafına üç kürdan batırın. Bunlar çekirdeği kavanozun kenarında askıya tutacaktır.
 • Kürdanları avokado çekirdeği yaklaşık bir santim suya gelecek şekilde batırın.
 • Kavanozu sıcak, güneşli bir yere yerleştirin, ancak doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın. Bir pencere pervazı oldukça idealdir.
 • Suyu gerektiği gibi doldurun.
 • Çekirdeğiniz iki ile altı hafta içinde kökleri ve sapları ile filizlenmeye başlamalıdır.
 • Sekiz haftaya kadar herhangi bir büyüme görmüyorsanız, başka bir çekirdek ile sürece yeniden başlayın.
 • Gövde 15 ile 18 cm yüksekliğe ulaştığında, yarıya kadar kesin.
 • Kökler kalınlaştığında ve gövde yapraklanmaya başladığında, yaklaşık 25 cm çapında bir saksıya toprak koyarak ekin.

Avokado Kaç Yılda Meyve Verir?

Avokadonun yetiştirilmesinin oldukça kolay olduğunu vurguladık, ancak bu kısa sürede meyve alabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Çekirdeğin çıkarılması, toprağa ekilerek ya da suda çimlendirilmesi yöntemiyle filizlenmesi ve diğer tüm süreçler büyük bir dikkat ve sabır gerektirir. Vurgulamış olduğumuz talimatlara göre avokado yetiştiriciliği konusunda her bir aşamaya dikkat ettiğinizde yaklaşık üç ile dört yıl arasında meyve bekleyebilirsiniz. Avokadolar büyük ve şişman görünüyorsa meyveleri hasat edebilirsiniz. Diğer meyvelerden farklı olarak avokado meyveleri ağaçta olgunlaşmayacaklardır. Bu sebeple meyveleri toplayın ve olgunlaşmaları için koyu renkli bir torbanın içine yerleştirin.Yumuşadıklarında yemeye hazır hale geleceklerdir.

Avokado Ağacı

Avokado Çekirdeği Çimlendirme

Bazı yetiştiriciler, tohumun çimlenmesi için suya yerleştirilmesinin, meyve vermeyen, uzun dallı bir ağaç üretme riski taşıdığını keşfetmiştir. Bu durumda, avokado çekirdeği çimlendirme işlemi için çekirdeğin ıslatılmadan toprağa yerleştirilmesi daha iyidir. Ayrıca verimli avokado yetiştiriciliği sonuçları elde etmek için kaliteli bir avokado meyvesi alın. Meyve etini tohumdan kesin. Uzun kısımdan kesmek en kolay yoldur. Tohumu çıkarmak için çevirin. Bir bıçakla vurun, sonra bükün. Çekirdek kendiliğinden çıkacaktır.

Tohumun sivri ucunu bulun. Bu, tohumun üst kısmıdır. Bir ekim yeri seçin. Ekim alanını ve diğer her şeyi, ekime hazır olacak şekilde temizleyin. Mümkünse, bu bitkileri birkaç ağaç olacak şekilde dikin. Düz ucu toprağa yerleştirin. Çekirdeğin etrafındaki gevşek toprağı toplamak için ellerinizi kullanın. Tohuma bu şekilde zarar verebileceğiniz için toprağı ayağınızla sıkıştırmayın. Toprağın üstünde çimlenme gördükten sonra gübreleyebilirsiniz. Gübreleme işlemini avokado yetiştiriciliği aşamasında erken yapmayın, aksi takdirde kök sistemi düzgün şekilde oluşmaz.

Avokado Çekirdeği Çimlendirme

Avokado Ekimi ve Dikimi

Ağaç 15 – 18 cm yüksekliğe ulaştığında, 7 santime kadar budayabilirsiniz. Yapraklar yeniden büyüdüğünde ise ekime hazır olursunuz. Filizlenmiş çekirdeği su kabından çıkarın ve kürdanların her birini yavaşça çıkarın. Avokado tohumunu ekin. Avokado çekirdeğini, çekirdeğin üst yarısı toprağın yüzeyinin üzerinde kalacak şekilde dikkatlice toprağa gömün. Bu, avokado yetiştiriciliği sırasında fide gövdesinin tabanının toprak altında çürümemesini sağlar. Toprağı çekirdeğin etrafına hafifçe biriktirin.

Ağacı nemlendirin. Bitkinizi günlük olarak veya toprağı nemli tutacak kadar sulamanız önemlidir. Toprağın çamurlu hale geldiği noktaya kadar aşırı sulama yapmaktan kaçının. Yapraklar uç kısımlardan kahverengiye dönerse, ağacın daha fazla suya ihtiyacı olduğunu anlayabilirsiniz. Yapraklar sararırsa, ağacın çok fazla su aldığına dair bir sinyaldir. Bir veya iki gün boyunca bitkinin su verilmeden dinlenmesine izin verilmesi gerekir.

Avokado ağacınızı koruyun. Avokado bitkinize düzenli olarak bakım yapmaya devam edin. Böylece avokado yetiştiriciliği sonucu birkaç yıl içinde çekici ve az bakım gerektiren bir ağaca sahip olabilirsiniz. Aileniz ve arkadaşlarınız, bir avokado çekirdeğinden kendi ağacınızı yetiştirdiğinizi bilmekten etkileneceklerdir.

Avokado Çekirdeği Nasıl Ekilir?

Meyvenin orta kısmında bulunan çekirdeği çıkarın. Çekirdeğe zarar vermemek için avokadoyu dikkatlice kesin. Kesim işlemini meyvenin dışından 1.5 cm kesikler oluşturup, sonrasında iki yarıyı ters yönde çevirerek yapabilirsiniz. Çekirdeği dikkatlice çıkarın ve bir kenara koyun. Meyveyi boşa harcamamanız için, lezzetli avokado tariflerinden birinde kullanabilir ya da taze olarak tüketebilirsiniz.

Sonraki aşamada avokado yetiştiriciliği öncesi çekirdeği temizlemelisiniz. Çekirdeğin etrafındaki tüm eti çıkarmak için avokado çekirdeğini yavaşça yıkayın. Ilık su ve ellerinizi kullanın. Sabun gibi kimyasallar kullanmaktan kaçının. Açık kahverengi olan tohum kısmını çıkarmamaya dikkat edin, çünkü bu çekirdeği tahrip edebilir ve büyümeyi daha az olası hale getirebilir.

Kürdanları çekirdeğin içine yerleştirin. Avokado çekirdeğinin bir sivri ve bir tok kısmı bulunmaktadır. Sivri tarafı yukarı doğru tutarak, dört kürdanı orta bölüme eşit aralıklarla, sıkıca tutunacak şekilde batırın. Bu, bir bardağın ya da kavanozun içindeki çekirdeği tamamen bardağa batırmadan dengelemenize izin verecektir. Çekirdek avokado yetiştiriciliği boyunca suya yaklaşık 1 cm kadar oturmalıdır. Bu nedenle kürdanlarınızı takarken bunu aklınızda bulundurun.

Bir bardağı ya da kavanozu suyla doldurun. Küçük, ince bir kaba (tercihen cam) üst kenara ulaşana kadar biraz su ekleyin. Kabın açıklığı, avokado çekirdeğinin tüm genişliğini kolayca barındıracak kadar geniş olmalıdır; ancak, çok geniş olmadığından da emin olun, aksi takdirde kürdan kenarlara ulaşamaz ve çekirdek kavanozun tabanına düşer.

Avokado çekirdeğinizi (takılı kürdan ile) kabın üst kenarına yerleştirin. Kürdan kabın kenarına oturmalı ve sadece 1 santimlik çekirdek suya batırılmış olarak bırakılmalıdır. Sivri ucun yukarıda olduğundan ve yuvarlak ucun suda olduğundan emin olun, aksi takdirde avokado büyümez.

Suyu bir ile iki günde bir değiştirin. Kirleticilerin (yani küf, bakteri, fermantasyon vb.) avokado filizlenmesini engellemediğinden emin olmak için suyun değiştirilmesi gereklidir. Avokado tabanının daima nemli kalmasını ve suya batırılmış olmasını sağlayın.

Çekirdeğin köklerinin filizlenmesini sabırla bekleyin. Gelecek iki ile üç hafta boyunca, avokadonun kahverengi dış tabakası kurumaya ve kırışmaya başlayacak ve sonunda değişecektir. Kısa bir süre sonra, çekirdek üstten ve alttan açılmaya başlamalıdır. Üç ile dört hafta sonra, çekirdeğin dibinde bir kazık kök ortaya çıkmaya başlamalıdır.

Bitkiyi buna göre sulamaya devam edin. Kazık kök kısmına zarar vermemeye dikkat edin. (alıntıdır)

Avokado Çekirdeği

Avokado Çekirdeği nasıl dikilir başlıklı işlemleri sırasıyla gösteren faydalı bir youtube videosunu da yazıya ekliyoruz, göz atabilirsiniz;

 

Avokado Türkiye’de Nerede Yetişir?

Türkiye’de avokado nerede yetişir diye bakacak olursak, üretiminin yaklaşık % 75- 80’i Antalya’nın genelinde yapılmakla birlikte, Alanya ve Gazipaşa en fazla yetiştirilen ilçeleridir. Diğerleri ise % 15-20’lik bir paya sahip Mersin ve % 2-5’lik üretim payı olan Muğla ve Hatay illeridir.

Avokado Nerede Yetişir

Avokado Yetiştiriciliği Devlet Desteği

Profesyonel olarak avokado yetiştiriciliği ile uğraşanlar devletin meyve bahçeleri için vermiş olduğu hibe desteğinden yararlanabilirler. Bu kapsamda köye dönüş projesi ile meyve bahçesi projeleri ile uğraşan çiftçilere devlet tarafından destek sunulacaktır. Meyvecilik yapan kişiler 30 bin liraya kadar hibe, 100 bin liraya kadar ise faizsiz kredi alabilecektir. Ancak devlet yalnızca sertifikalı fidanlara hibe desteği vermektedir. Bu da birçok avokado yetiştiricisinin hibe alamamasına yol açmaktadır. Şimdiye dek Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden alınan sertifikalı fidanlar ile meyve bahçesi kuran çiftçilere fidan desteği verilmiştir. Uzun vadede avokado verimi ve karlılığı yüksek bir meyvedir. Bu yüzden çiftçiler devletten bu konuda daha çok destek beklemektedir.

Günümüzde adeti 10 – 15 tl aralığında satılan avokado yetiştiricisine yüksek kar sağlayan bir meyve olduğunun altını çizmekte fayda var. Yetiştiriciliğine dair merak ettiğiniz soruları yazının altından bizlerle paylaşabilirsiniz, en kısa sürede sorularınıza cevap vereceğiz.

Önerilen Makale: Yetiştirebileceğiniz En Karlı Tarım Ürünleri

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnsanın özgür bir varlık olduğu yazıyor, içerisinde bulunduğumuz kuyunun duvarlarında.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.