İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bahçe Bitkileri
  3. Atatürk çiçeği

Atatürk çiçeği

ataturk_cicegi 1

Adını Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk den alan sınırlar ötesinden Ülkemize getirilen Atatürk Çiçeği yazımızı paylaşacağız. Aslen anavatanı Meksika ve Orta Amerika olup ATATÜRK ün öncülüğünde Ülkemizde tanıtılıp yetiştirilmeye başlanmıştır.
Pembe, beyaz ve çoğunlukla kırmızı renklere sahiptir. 5 metreye kadar boylanabilen ve bir o kadarda güneş seven bu çiçeğin bakımı nasıl olmalı?

Atatürk Çiçeği Bakımı

  • Bu çiçeğin iyi gelişim sağlaması, canlı görünebilmesi ve bol çiçek açabilmesi için güneş ışığına direk maruz kalmaması lazımdır. Fakat kısa gün şartlarında çiçek açabilmesi için günlük minimum 2-3 saat güneş ışığına ihtiyacı vardır. En ideal sıcaklık isteği 10 ile 19 C0 arasındadır. Güneş ışığı sever fakat direk maruz kalmak istemez. Bunun için çiçeğinizi kesinlikle cam kenarları yerine evin güneş gören farklı bir yerine bırakılması daha uygun olacaktır.
  • Atatürk çiçeği rüzgardan oluşan cereyana karşı hassastır. Cereyan olan yerlerde bitki çiçek ve yaprak dökümü oluşturur.

  • Atatürk çiçeği yaz aylarında yüksek sıcaklarından dolayı haftada 2 kez kış aylarında ise haftada 1 kez sulama yapmak yeterli olacaktır. Sulama da sürekli aynı gün ve aynı miktarda sulama yapmaya önem gösterilmelidir. Bu şekil de yapılan sulama sonucu bitki daha kaliteli ve bol çiçekli olacaktır. Saksıda yetiştirilen çiçekler için mutlaka süzek saksılar kullanılmalıdır. Fazla sulama sonrasında saksının altına biriken su boşaltılmalıdır. Aksi takdirde köklerde çürümeye ve mantar oluşumuna sebep vermektedir.
  • Atatürk çiçeği genellikle aralık, ocak ve şubat aylarında göz alıcı bir şekilde çiçeklerini açar. Çiçeklenme için ışıklanma çok önemlidir. Bitki uzun süre ışığa maruz kaldığında çiçek açmaz. Çiçek açmayan bitkileriniz için onları strese sokmanız lazım. Bunu da araklı periyotlarla karanlıkta bekleterek yapabilirsiniz. (bir hafta 10 gün karanlıkta bekleyen çiçeklerinizi tekrardan ışıklı ortama alarak yapabilirsiniz.)

  • Her bitki ve çiçekte olduğu gibi Atatürk Çiçeği de budama ister. Baharın gelmesiyle yapraklarını döken çiçeğimizden dökülen yaprakları saksıdan uzaklaştırmalıyız. Bekletilen yapraklar kökte çürümeye sebebiyet vermektedir. Çiçeklerini ve yapraklarını döken çiçeğimizde budama işlemini de bu zamanlarda yapılabilir. Budama işlemi ise yaprakları dökülen sürgünlerin topraktan 10-15 cm yukarıdan kesilerek yapılmasıdır. Bu kesilen sürgünlerin kaliteli torflara tekrar dikilerek çoğaltılması sağlanmaktadır. Diğer bir çoğaltma yöntemi ise kökten ayırarak yapılmaktadır. Kök kısmından yeni oluşan kökleri dikkatli bir şekilde keskin bir kesici yardımı ile ayırarak bekletilmeden dikilerek yapılmalıdır.

Böyle güzel ve göz alıcı bir çiçeği evlerimizde ve bahçelerimizde yetiştirmemizi imkan sağlayan her konuda olduğu gibi Ülkemize güzellikler kazandıran ULU ÖNDER GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’e TEŞEKKÜRÜ BORÇ BİLİRİZ.
SAYGI, SEVGİ ve MİNNETLE…

Önerilen makale: sıklamen çiçeği yetiştiriciliği

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir