İlginizi Çekebilir
ıspanak
  1. Ana Sayfa
  2. Bitki Koruma
  3. Akdeniz Meyve Sineği

Akdeniz Meyve Sineği

Akdeniz sineği fenomonu

TANIMI VE YAŞAYIŞI

Akdeniz Meyve sineği Erginleri 4.5- 6.0 mm boyundadır. Zararlı kışı toprakta pupa veya ağaç üzerinde kalan meyveler içinde larva olarak geçirir. Meyvelerin vurma olgunluğuna (renk dönüşümünün görüldüğü yani olgunlaşma başlangıcı) gelmesinden itibaren, yumurtalarını meyve kabuğu altına ovipozitörleri ile açtıkları deliğe bırakırlar.

Açılan yumurtalardan çıkan larvalar meyvenin etli kısmı ile beslenerek üç dönem geçirir ve olgun larvalar kendilerini toprağa atarak, toprağın 2-3 cm derinliğinde pupa olurlar. Larva gelişmesi özellikle sıcaklığa bağlı olarak 9-18 gündür. Pupa süresi yazın 10-12 gündür. Dişilerin yumurta bırakması için sıcaklığın 16 0C’nin üzerinde olması gerekir. Erginin ortalama ömrü doğal koşullarda 30-50 gündür. Ege Bölgesinde yılda 4-5, Akdeniz Bölgesinde ise 7-8 döl verebilir.

ZARAR ŞEKLİ,  EKONOMİK ÖNEMİ VE YAYILIŞI

Akdeniz meyve sineği erginleri; turunçgil ve nar meyvelerinin vurma olgunluğuna geldiği dönemde yumurta bıraktıkları noktalarda sarımsı lekelere, olgun meyveleri yumurta bıraktıkları noktalarda ise kahverengimsi lekelere neden olurlar

Akdeniz meyve sineği’nin esas zararı larvaları tarafından yapılır. Konukçusu olduğu meyvelerin etli kısmında beslenen larvalar, meyvede yumuşama ve çöküntü meydana getirir. Bulaşık meyveler zamanından önce olgunlaşır ve dökülür.

Bu tür meyvelerin vuruklu veya bulaşık olması, ihracatı engellemekte ve ürünün yurtdışına çıkarılmasına izin verilmemektedir. Yıllık zarar oranının bulaşıklık durumuna ve bölgelere göre değişmekle birlikte %5-80 olabileceği belirlenmiştir.

Akdeniz meyve sineği limon kabuğundaki bir kısım eterik yağlar nedeniyle limon çeşitlerine, özellikle ekşi limona zarar vermez. Bu zararlı, ülkemizde de Akdeniz ve ege bölgelerinin sahil şeridi boyunca uzanan kısımlarında devamlı faaliyet göstermektedir.

KONUKÇULARI

Polifag bir zararlıdır. Ülkemizde tespit edilen en önemli konukçuları limon çeşitleri hariç turunçgiller, kayısı, ayva, şeftali, incir, Trabzon hurması, nar ve avakado dur. Tercih ettiği konukçuların mevcut olmadığı hallerde, armut, hint inciri, hünnap, elma ve bunların yabani türlerinde yaşayışını devam ettirebilme potansiyeline sahiptir.

DOĞAL DÜŞMANLAR VE ETKİNLİKLERİ

Dünyada Hymenoptera takımına bağlı Chalcididae ve özellikle Braconidae familyası na ait birçok parazitoiti vardır. Ancak Ülkemizde herhangi bir türün bulunduğuna dair bir kayıt yoktur.

MÜCADELESİ

Kültürel önlemler

  • Yeni tesis edilecek olan turunçgil bahçelerine ara konukçuluk eden şeftali, incir, Trabzon hurması ve nar gibi meyveler dikilmemelidir.
  • Dökülen bulaşık meyveler toplanıp derin çukurlara gömülmelidir.
  • Hasattan sonra ağaçta meyve bırakılmamalıdır.

Biyolojik ve Biyoteknolojik Mücadele

Ülkemizde biyolojik mücadelesi yapılmamaktadır. Bazı ülkelerde laboratuar koşullarında üretilen bireylerin, iyonize radyasyon ile kısırlaştırılıp doğal popülasyonları içine salınması şeklinde ve ayrıca parazitoit salımı ile birlikte kombineli olarak uygulamalar yapılmaktadır.

Kimyasal Mücadele

Akdeniz meyve sineği turunçgil ve nar çeşitlerinin olgunluk öncesi dönemlerinden, turunçgilde Eylül-Ekim ve narda ise Ağustos-Eylül aylarında,  özellikle en erkenci çeşit olan satsuma mandarinleri ile nar çeşitlerinin olgunlaşmasından önce meyvelerde vuruk kontrolü yapılır. Ayrıca, yukarıda belirtilen aylarda içerisinde cezbedici olarak Trimedlure bulunan Steiner ve benzeri plastik tuzaklar veya % 2 Amonyum fosfat içeren Mc Phail tuzakları asılarak sinek çıkışları takip edilir.

Söz konusu kontrollerde ilk vuruk saptandığında veya tuzaklarda ilk sinek yakalandığında turunçgil ve nar meyveleride ben düşme döneminde ise, hemen ilaçlamaya başlanır. İlaçlamadan sonra tuzaklarda sinek yakalanma devam ediyorsa 7-10 gün ara ile hasada 10 gün kalıncaya kadar ilaçlamaya devam edilir. Günlük sıcaklık 16 0C’nin altına düştüğünde ilaçlama gerek duyulmaz.  Limon bahçelerinde ilaçlama gerek yoktur.

İlaçlama yöntemi

Zehirli yem kısmı dal ilaçlama yöntemi kullanılır; Hazırlanan ‘cezbedici+insektisit’ karışımı ağaçların güney doğusunda büyük bir dala (1-1.5 m’lik alan) yapraklar iyice ıslanacak şekilde uygulanır.

Önerilen Makale : Kahverengi Çürüklük ve Gövde Zamklanması

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.