İlginizi Çekebilir
patates güvesi 1
  1. Ana Sayfa
  2. Bitki Koruma
  3. Ağaç Kızıl Kurdu Mücadelesi (Cossus cossus L.)

Ağaç Kızıl Kurdu Mücadelesi (Cossus cossus L.)

Cossus cossus

Ağaç kızıl kurdu Erginlerin kanat açıklığı 70-80 mm’dir. Genel olarak gri renkte olan ön kanatların dip kısmı bej renkte olup, üzerinde karışık renkte çapraz çizgi ve lekeler vardır. Sirke gibi kokan larvaların sırt kısmı kırmızı, karın kısmı ile sarı renktedir. Olgun larva 9-10 mm boyundadır.

Kışı ağaçların kök boğazı, gövde ve kalın dallarında açtıkları galeriler içinde larva olarak geçiren zararlı ilkbaharda pupa olur. Haziran ayı sonuna doğru çıkan erginler beslenmeden hemen çiftleşiriler. Çiftleştikten 2-3 gün sonra yumurtalarını çoğunlukla (%85) gövdenin toprakla birleştiği yerde, ağaçların yarık ve çatlaklarına, 10-15’lik guruplar halinde bırakırlar. Bir dişi ortalama 700 yumurta bırakır. Yumurtadan çıkan larvalar ayrı yönlere yayılarak kabuk kısmına girer ve sonbaharda larvaların açtığı galeriler 20-30 mm’ye ulaşır, 2-3 yılda bir döl verirler.

ZARAR ŞEKLİ, EKONOMİK ÖNEMİ VE YAYILIŞI

Larvalar ağaçların toprağa yakın gövde ve dallarında galeriler açarak zararlı olmaktadırlar. ayrıca toprağın 10-15 cm derinliğinde ağaç gövdelerinin dip kısmını çepeçevre oymak ve iletim borularını tahrip etmek suretiyle de önemli derecede zarar yapmaktadır. Mücadelesi yapılmadığı takdirde ağaçların bir kaç yıl içinde kurumalarına neden olurlar. Özellikle gövdede toprağa yakın yuvarlak ve kenarı siyah galeri deliklerinden çıkardıkları kırmızı talaşlarla dikkati çekerler. Konukçularının bulunduğu her yerde yaygın olabilirler.

KONUKÇULARI
Çoğunlukla kabuk ve kambiyum kısmında fazla şekeri olan konukçuları tercih etmektedir. Başlıca konukçuları; Kiraz, Elma, Armut, Söğüt’tür.

DOĞAL DÜŞMANLARI
Karıncalar ve Kuşlar, özellikle Ağaçkakanlar yumurta ve genç larvaların predatörüdürler.

Bunlardan başka literatüre göre larva parazitoitleri vardır.
Dicaelotus pusillator Grav. (Hymenoptera : Ichneumonidae)
Meniscus setosus Fouro. (Hymenoptera : Ichneumonidae)
Lydella ambulans Rord (Diptera : Tachinidae)
Phorocera assimilis Fall. (Diptera : Tachinidae)
Zenillia fauna Rond (Diptera : Tachinidae)

MÜCADELESİ

Kültürel Önlemler
Budama sırasında bulaşık dallar kesilip uzaklaştırılmalıdır. Ayrıca ağaçlar iyi bakılarak zararlıya karşı kuvvetli bulundurulmalıdır.

Mekaniksel Önlemler
Kök boğazı 15-20 cm derinliğinde açılarak gövde içinde olan larvalar öldürülmelidir. Ayrıca gövdede larva giriş deliklerine sokulacak bir tel ile de larvalar öldürülebilinir.

Biyolojik Mücadele

Doğal düşmanların korunması ve etkinliklerinin arttırılması için gereken önlemler alınmalıdır.

Ağaç Kızıl Kurdu Kimyasal Mücadele

İlaçlama Zamanı
Zararlı ile bulaşık bahçelere asılacak, zararlıya özgü, feromon tuzakları ile ergin çıkışları izlenir. Ergin çıkışlarının sona erdiği veya ağaçların gövde kabuklarının hemen altında koloni halinde yaşayan genç larvaların görüldüğü ağustos ayı ortası ile eylül ayı başı, ilaçlamalara başlanır. Birinci ilaçlamadan 15-20 gün sonra ikinci ilaçlama yapılır.

Kullanılacak Bitki Koruma Ürünleri ve Dozları
Bakanlık tarafından yayınlanan “Bitki Koruma Ürünleri” kitabında tavsiye edilen ilaçlar ve dozları kullanılır.

Kullanılacak Alet ve Makinalar
Motorlu Pülverizatörlerden biri kullanılacaktır.

 İlaçlama Tekniği
İlaçlamaların günün en sıcak saatlerinde yapılmasına özen gösterilmelidir. Uygulama sırasında ağaçların kök boğaz i ve gövdeleri yerden 60-100 cm yüksekliğe kadar ilaçlı su ile yavaş yavaş iyice yıkanacak şekilde ilaçlanmalıdır. Mümkünse 5-10 dakika sonra ilaçlanmış ağaçla tekrar aynı şekilde ilaçlanarak ilaçların kabuktaki çatlak ve deliklerden içeriye doğru iyice girmesi sağlanmalıdır.

Zararlı ile bulaşık bahçelerde bu tür ilaçlamaların bir döl süresini içeren 2-3 yıl üst üste muntazam olarak yapılması gereklidir.

Ağaç kızıl kurdu zararı
Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnsanın özgür bir varlık olduğu yazıyor, içerisinde bulunduğumuz kuyunun duvarlarında.

Yorum Yap

Yorumlar (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir